Grzybica pachwin

Grzybica pachwin

2007-04-21
Grzybica pachwin jest na ogół wynikiem zakażenia Epidermophyton Jloccosum, chociaż coraz częściej izoluje się z tej okolicy także Trichphyton rubrum. Zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn, zwłaszcza młodszych (w wieku 18-30 lat).


Do rozwoju zakażenia przyczynia się wilgotność oraz wysoka temperatura w fałdach pachwinowych. Grzybica pachwin jest często zakażeniem przeniesionym z innych okolic, np. ze stóp. Szerzy się łatwo przez kontakt bezpośredni lub za pośrednictwem zakażonych przedmiotów, np. ręczników.

Objawami są m.in. dobrze ograniczone wielokoliste plamy rumieniowe ze stanem zapalnym, szczególnie nasilonym na wałowato wzniesionym obwodzie, w obrębie którego widoczne są liczne grudki i pęcherzyki. Ogniska umiejscowione są najczęściej w okolicy pachwin, szczególnie w miejscu przylegania moszny do ud. Zmianom towarzyszy świąd.

Niekiedy widoczny jest charakterystyczny dla grzybicy skóry gładkiej obrączkowaty układ z ustępowaniem zmian w głębi fałdów. Przy zaawansowanych, długo utrzymujących się zmianach choroba może rozprzestrzeniać się na skórę okolicy krocza, szparę międzypośladkową i pośladki. Interesujące jest, że moszna rzadko ulega zakażeniu, a grzybica dermatofitowa skóry prącia należy do opisów kazuistycznych. Zmianom towarzyszy bardzo uporczywy świąd skóry. W jej przebiegu powstaje dobrze odgraniczone od zdrowej skóry, nieco wyniosłe, czerwonawe, swędzące plamy o nieregularnym kształcie. Na obwodzie plam występują grudki i pęcherzyki. Zakażenie następuje albo przez przeniesienie grzyba z innego współistniejącego ogniska jego występowania np. ze stóp, albo przez zakażenie się droga bezpośredniego, lub pośredniego (bielizna, ręczniki) kontaktu z osobą zakażoną.
22-12-2010 11:51
olo2010
miałam ogromne problemy. W internecie znalazłam informację o kosmetykach probiotycznych. Na blogu pdhsobieraj.blog.in...
21-09-2007 19:57
~goga
czy poprzez kontakty z partnerem z grzybica pachwin partnerka moze miec grzybice pochwy i czy grzybica pachwin objawia s...
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.