Grzybica stóp

Grzybica stóp

2007-04-21
Grzybica stóp jest stosunkowo często występującą postacią zakażenia dermatofitami. W większości opracowań wymieniana jest jako drugi pod względem częstości występowania (po grzybicy paznokci) forma zakażenia grzybiczego. Wywoływana jest często przez Trichophyton rubntm, zakażenia Trichophyton mentagrophytes var. granulosum i var.


Interdigitale nie należą jednak do rzadkości. Obraz kliniczny zależy od umiejscowienia zakażenia oraz długości okresu choroby. Grzybica stóp obejmuje zwykle obie stopy, jedynie sporadycznie może być jednostronna. Grzybica dobrze się rozwija w miejscach, które są zawsze wilgotne i ciepłe. Skóra między palcami stóp jest najbardziej podatna na to zakażenie, zwłaszcza w czasie gorącej, wilgotnej pogody. Stopy w słabo wentylowanych butach pocą się, powodując wilgotnienie skarpetek i w ten sposób powstaje doskonałe podłoże do rozwoju grzybów. W stanie zaawansowanym choroba może przejść w stan przewlekły i powodować ból.

Wyróżnia się trzy odmiany grzybicy stóp, które mogą niekiedy ze sobą współistnieć, nawet w obrębie jednej stopy.

Rodzaje grzybicy stóp:

Grzybica stóp międzypalcowa

Jest najczęstszą odmianą grzybicy stóp. Zmiany umiejscowione są w przestrzeniach międzypalcowych (zwłaszcza w III i IV, gdyż istnieją tam znakomite warunki bytowania dla grzybów - duża wilgotność oraz podwyższona temperatura.), ale infekcja może przejść na inne przestrzenie, na paznokcie oraz nawet na sklepienie stopy. W obrazie klinicznym dominują objawy złuszczania, maceracji naskórka oraz pęknięcia. Skóra fałdów staje się biaława, w związku z maceracją naskórka, który zmienia swoją konsystencję na bardziej miękką. Pod zmacerowanym naskórkiem widoczne są ogniska rumieniowe. Powierzchnia zmian jest często wilgotna i sącząca. Rumieniowo-złuszczające wykwity mogą rozprzestrzenić się na boczne powierzchnie i grzbiety palców. Często są źródłem infekcji płytek paznokciowych stóp. Zmianom towarzyszy na ogół znacznie nasilony świąd. Przebieg grzybicy stóp jest przewlekły, czasem wieloletni, połączony z okresowymi nawrotami silnych zmian, zwłaszcza w porze letniej. W nieleczonej długotrwałej infekcji może dojść do powstania zmian wysiękowych (sączących), sprzyjających maceracji naskórka.

Grzybica stóp potnicowa

Zwana jest również jako odmiana dyshydrotyczna. Klinicznie objawia się w ten sposób, że na stopie od strony podeszwy pojawiają się pojedyncze pęcherzyki, które z czasem zlewają się i pękają. Następnie naskórek wysycha. Tam, gdzie wystąpiły zmiany, pozostają ślady w postaci poszarpanych obrzeży. Zmiany takie mogą występować również w innej lokalizacji w obrębie stopy, np. na śródstopiu czy palcach stóp. W większości przypadków w przebiegu zakażenia dochodzi do zlewania się i pękania pęcherzyków z następowym złuszczaniem naskórka. Przebieg jest często ostry, zdarzają się nawroty, a świąd jest zwykle znaczny.

Jest ona bardzo trudna do rozróżnienia od innej choroby dermatologicznej jaką jest wyprysk, potocznie zwany egzemą.

Grzybica stóp złuszczająca

Ta odmiana grzybicy charakteryzuje się wybitnie przewlekłym przebiegiem. Klinicznie stwierdza się nadmiernie rogowaciejące miejsca, które mogą obejmować całe podeszwy. Powierzchnia zmian jest sucha i wykazuje drobnopłatowe złuszczanie, powodujące nieznaczne białawe zabarwienie. Daje to obraz podobny do miejsc delikatnie posypanych mąką. Przy wyraźnie przewlekłym, długotrwałym zakażeniu zmiany rozprzestrzeniają się na boczne powierzchnie stóp, a niekiedy mogą zajmować ich grzbiety. Tę formę określa się mianem grzybicy mokasynowej, kształt zmian zbliżony jest bowiem do mokasynów. W grzybicy stóp złuszczającej może (ale nie musi) występować świąd skóry. Jeśli grzybica przeniesie się na pięty, to w wyniku silnego rogowacenia pękają one boleśnie.
22-12-2010 11:42
olo2010
miałam ogromne problemy na głowie. W internecie znalazłam informację o kosmetykach probiotycznych. Na blogu pdhsobie...
15-06-2009 11:42
Anita
Przyłączam się do innych brak wiadomości na temat leczenia. Ja od wiosny zmagam się z grzybicą, stosowałam maść...
11-05-2009 14:03
DeDeWu
Nic nie da moim zdaniem samo stosowanie lekarstw i maści skoro stopy cały dzień potem gniją w wilgotnych skarpetach....
16-10-2008 16:17
Marcin
http://www.polfa-grodzisk.com.pl/index.php?path=oferta/leki_ludzkie/grupa_3/mycosyst&lang=PL...
09-09-2008 18:01
gosalos
popieram wczesniejsze wypowiedzi zbyt mało jest o tej chorobie a te środki o których piszecie sa nie skuteczne....
11-07-2008 19:13
~kaja
no i co mi po tych mądrościach jak nogi swędzą i śmierdzą.Kupa forsy na daktarin i nic.Lekarz z mojej przychodni g...
26-06-2008 22:38
~mala
szkoda ze nie piszecie jak ja leczyc...
09-06-2008 22:28
~Anonim
Niestety musze poprzeć powyższe komentarze... Prosze o zamieszczenie wiecej informacji na temat środków antygrzybi...
22-04-2008 22:41
~KASIA M.
przykro ,ale za mało wiadomości o środkach przeciwgrzybiczych na poszczególne rodzaje grzybic np.ptnicowa stóp itd....
20-04-2008 14:01
~Tydeusz
Po przeczytaniu do samego końca nie zauważyłem zaleceń odnośnie środków leczących grzybicę międzypalcową. ...
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.