Kandydoza błony śluzowej jamy ustnej

Kandydoza błony śluzowej jamy ustnej

2007-04-21
Choroba ta jest najczęściej wynikiem zakażenia Candida albicans. Ze względu na obraz kliniczny wyróżnia się kilka jej typów, z czego przynajmniej dwa są często obserwowane. Najczęściej występuje w postaci pleśniawek, rzadziej jako zapalenie błony śluzowej języka.


Skłonność do zachorowania na wszelkie postacie kandydozy błon śluzowych może sygnalizować schorzenia ogólne takie jak cukrzyca, a nawet AIDS. Chorobę tą można wykryć za pomocą badania mikologicznego. Leczenie przy użyciu miejscowych leków przeciwgrzybicznych.

Rodzaje kandydozy  błony śluzowej jamy ustnej:

Kandydoza rzekomobłoniasta

Choroba ma ostry przebieg. Charakterystyczną cechą jest występowanie białawych, serowatych nalotów (pleśniawki), głównie na języku. Przy dłuższym czasie trwania podobne zmiany mogą się pojawić na błonic śluzowej policzków i dziąseł. Naloty te łatwo można usunąć przez potarcie szpatułką. Ta forma kandydozy dotyczy zwykle osób w podeszłym wieku lub małych dzieci. Dość często występuje u osób ze zmniejszoną odpornością organizmu (rozrosty limforetikularne, przeszczepy organów). Pacjenci skarżą się na objawy suchości i pieczenia jamy ustnej, zaburzenia smaku i utratę apetytu Kandydoza rzekomobłoniasta rzadko jest bolesna, często przyjmuje wygląd formy rumieniowej (np. po mechanicznym potarciu), a w przypadku małych, dobrze odgraniczonych zmian rumieniowych zmiany rzekomobłoniaste mogą być na ich obwodzie lub odwrotnie. Czasami forma rzekomobłoniasta jest prekursorem zmian rumieniowych (atroficznych) w późniejszym stadium infekcji HIV. W badaniach przekrojowych wykazano, że zmiany rzekomobłoniaste występują częściej w AIDS, a rumieniowe u osób zainfekowanych HIV bez objawów AIDS. Obie postacie kandydozy mają znaczenie prognostyczne w tej infekcji. Kandydoza rzekomobłoniasta może mieć podobny obraz kliniczny jak postać ustna łuszczycy. W tym przypadku pomocne staje się badanie histopatologiczne.

Kandydoza zanikowa

Kandydoza zanikowa występuje jako ostra lub przewlekła postać zakażenia. Ostra kandydoza zanikowa jest często następstwem długotrwałej antybiotyko terapii, charakterystyczna jest również u chorych na cukrzyce. Zmiany powodują, że język staje się gładki pozbawiony brodawek nitkowatych i jest  mocno zaczerwieniony. Niejednokrotnie jest obrzmiały i bolesny. Bolesność dotyczy również wygładzonych i żywoczerwonych błon śluzowych warg i nasila się, zwłaszcza przy spożywaniu kwaśnych lub ostrych potraw czy napojów. Zmiany umiejscowione na błonie śluzowej policzków i warg oraz na ustnej części gardła świadczą o parenteralnym podawaniu leków, zaś zmiany na języku i podniebieniu o zażywaniu tabletek. Kandydoza zanikowa o przewlekłym przebiegu łączy się zwykle z noszeniem protez. Przebieg może być w ogóle bezobjawowy lub pojawiają się rumieniowe zmiany w miejscach bezpośredniego kontaktu z protezą.
Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.