Kandydoza błony śluzowej narządów płciowych

Kandydoza błony śluzowej narządów płciowych

2007-04-21
Wywołana jest najczęściej przez Candida albicans, nieco rzadziej przez Candida glabrata, które szczególnie łatwo namnażają się one na błonach śluzowych i na wilgotnej skórze (zwłaszcza w fałdach skórnych). Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet rozwija się zwykle stan zapalny sromu i pochwy.


W obrazie klinicznym stwierdza się obrzęk i zaczerwienienie sromu z charakterystycznym pękaniem. Pełnoobjawowa drożdżyca zwykle rozwija się nagle i szybko. Towarzyszą jej ból, świąd i pieczenie, które często nasilają się po stosunku. Pojawiają się upławy: mogą być gęste serowate, wyglądem przypominające ścięte mleko, lub rzadkie i wodniste. Błony śluzowe pochwy i sromu są obrzęknięte i zaczerwienione, a na ścianach pochwy zwykle pojawiają się serowate naloty. Dolegliwości te dotyczą sromu, pochwy, a czasami także cewki moczowej i okolicy odbytu. Przebieg jest często nawrotowy. Na zakażenie drożdżakowe sromu i pochwy narażone są zwłaszcza kobiety w ciąży, z defektami immunologicznymi oraz noszące ściśle przylegającą bieliznę i spodnie. Do częstych zmian, zwłaszcza u ciężarnych, należy drożdżakowe zapalenie sromu (drożdżyca skóry i błon śluzowych) cechujące się silnym świądem, stanem zapalnym błony śluzowej i serowatymi upławami.U mężczyzn zakażenie to manifestuje się jako stan zapalny żołędzi lub zapalenie żołędzi i napletka. Zmienione miejsca są zaczerwienione (rozległy rumień), niekiedy z obecnością wykwitów grudkowych i(lub) pęcherzyków. Czasami stwierdza się wydzielinę podnapletkową. Chorzy odczuwają świąd i podrażnienie miejsc objętych zakażeniem..
16-06-2008 00:49
~ziewajaca
przeczytalam ta informacje i iwdize, ze objawy jak nic wskazuja u mnie na grzybice pochwy, lekarka tez nie miala problem...
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.