Kandydoza paznokci

Kandydoza paznokci

2007-04-21
Choroba ta zaczyna się stanem zapalnym wałów paznokciowych, najczęściej bliższego wału paznokciowego. Wał jest obrzęknięty, zaczerwieniony i bardzo bolesny. Łącząca płytkę paznokciową z wałem bliższym skórka (zwana eponychium) jest zniszczona. Przy ucisku na wał często wydobywa się treść ropna.


W czasie choroby skóra w tych okolicach staje się cienka, napięta oraz zmieniona zapalnie. W zmianach długotrwałych płytki stają się żółtawo-brunatne, tracą połysk, ulegają przerostowi i rozwarstwieniu. Następnie dochodzi do inwazji grzybiczej samej płytki paznokciowej. Najbardziej charakterystycznym objawem jest onycholiza, czyli oddzielenie się dystalnych części płytki paznokciowej od łożyska paznokcia. W efekcie zmienione partie płytki paznokciowej mają matowy, niejednokrotnie żółtawy kolor. Czasami dochodzi do zmian destrukcyjnych paznokci, płytki paznokciowe mają wówczas nierówną, pobruzdowaną powierzchnię; części dalsze ulegają wykruszeniu. Zwykle zajęte zostają pojedyncze paznokcie, nie oznacza to jednak, że kandydoza paznokci nie może dotyczyć wszystkich paznokci.

Leczenie opiera sie przede wszystkim na stosowaniu barwników (zieleń brylantowa, jodyna, eozyna) oraz na przyjmowaniu przez chorego dużych dawek witamin z grupy B. W wypadku gdy ze zmian chorobowych sączy sie ropna wydzielina stosuje się okłady. Pomocne w leczeniu drożdżyc są także antybiotyki lub inne leki np. natamycyna, nystatyna. W przypadku rozległych zakażeń, na które nie skutkuje miejscowe leczenie, stosuje sie też ogólnie ketokonazol.
Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.