Kandydoza skóry

Kandydoza skóry

2007-04-21
Niektórzy zaliczają do niej również pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt, wydaje się jednak, że nie można bezpośrednio łączyć pierwotnego zakażenia grzybami z rodzaju Candida z rozwojem tej choroby. Zakażenie grzybami drożdżopodobnymi jest prawdopodobnie stanem wtórnym do łojotokowego zapalenia skóry czy podrażnienia skóry w wyniku długotrwałego przetrzymywania zabrudzonych pieluszek.

Klinicznie przebiega pod dwiema głównymi postaciami:

Rodzaje kandydozy skóry:

Wyprzenie drożdżakowe fałdów

Zakażenie Candida sp. umiejscawia się w fałdach pachwinowych, pachowych, szparze międzypośladkowej oraz w fałdzie pod biustem. Widoczne objawy to ogniska rumieniowo-wysiękowe i złuszczające, ograniczone do miejsc przylegania fałdów, wykazuje znaczną macerację naskórka i popękanie w głębi fałdów. Stan zapalny często jest nasilony w głębi fałdów. Bardzo charakterystyczne jest występowanie na obrzeżach zmian ognisk satelitarnych, co odróżnia wyprzenie drożdżakowe od innych stanów chorobowych. Zakażenie Candida sp. współistnieje nierzadko z zakażeniem bakteryjnym (wyprzenie mieszane drożdżakowo-bakteryjne). Nie bez znaczenia jest też mechaniczne ocieranie skóry fałdów, szczególnie nasilone u osób otyłych.

Wyprzenie drożdżakowe międzypalcowe

Zmiany ograniczają się na ogół do przestrzeni międzypalcowych rąk, rzadziej stóp, przy czym najczęściej umiejscowione są w trzeciej i czwartej przestrzeni międzypalcowej rąk (czyli między III a IV oraz IV a V palcem). W obrazie klinicznym dominują uciążliwe, bolesne, głębokie pęknięcia z maceracją i brzeżnym odwarstwianiem się naskórka. Stan ten często towarzyszy kandydozie paznokci i wałów paznokciowych. Rozwojowi choroby sprzyja praca wymagająca częstego moczenia dłoni np. kucharka, sprzątaczka.
Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.